İçerikler kaldırılmadığı için YouTube’a erişim engeli sürüyor

BTK’dan yapılan açıklamada, Youtube’daki sakıncalı bulunan içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle erişimin engellenmesi tedbirine devam edildiği bildirildi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bir açılıp bir kapanan YouTube için açıklama yaptı. Devlet sırlarının ifşasını önleme amacıyla Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar gereği kapatıldığını hatırlatan BTK, süreç içerisinde alınan mahkeme kararlarına göre hareket edildiğini açıkladı.

27 Mart’ta itibaren 151 bağlantıdaki içeriklerin çıkarılması için YouTube’a başvurduklarını açıklayan BTK, bu içeriklerin bir kısmının kaldırılmış olduğunu ancak bazılarına sadece Türkiye’den erişimin kesildiğini belirtti. Aynı içerikteki bağlantıların yayınlanmaya devam ettiği bilgisi yer alan açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret niteliğindeki içeriklerin de çıkarılmamasının erişime engellemeye sebep olduğu aktarıldı.

Açıklamanın önemli kısımları şu şekilde:

“Youtube tarafından 2014/381 Değişik İş No.lu Kararda yer alan 15 linkteki içeriklerin bir kısmının kaldırılmış olduğu, bir kısım linklerde ise içeriğin tamamen çıkarılmayarak sadece Türkiye’den erişimin engellendiği ancak, yurtdışından erişimin mümkün olduğu tespit edilmiştir.

27/03/2014 tarihinden bugüne kadar ilgili internet sitesinde aynı içeriği taşıyan toplam 151 link tespit edilmiş, bu içeriklerin çıkarılması için Youtube’a bildirimde bulunulmuştur. Youtube tarafından bu içeriklerin bir kısmının kaldırılmış olduğu, bir kısım linklerde ise içeriğe sadece Türkiye’den erişimin engellendiği fakat, yurtdışından erişilebildiği tespit edilmiştir. Ayrıca, aynı içeriği taşıyan bir kısım linklerin halen yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir.

… Söz konusu içeriklerin bir kısmı hala ilgili internet sitesinde yayınlanmaya devam ettiğinden, youtube.com internet sitesine uygulanan erişimin engellenmesi tedbirine devam edilmektedir”

“Hukuka aykırı, keyfi bir davranış”

BTK’nin açıklamasını bianet’e değerlendiren bilişim hukukçusu Gökhan Ahi BTK’nin hukuka aykırı bir şekilde keyfi davrandığını söyledi.

“BTK’nin böyle bir karar alma yetkisi yok. İnterneti düzenleyen 5651 sayılı kanunda bir siteye erişimin hangi koşullarda engellenip hangi koşullarda açıldığı açıkça belirtiliyor. Bu karar ancak mahkeme hükmüyle verilebilir. Şu an BTK’nin yaptığı keyfidir. Üstelik kanuna göre sadece URL engelleme yapılabilir, tüm siteye erişimin engellenmesi hukuksuz.

Ayrıca YouTube devletin gizli kalması gereken bilgileri yayınlandığı için engellendi ama şu anda bu bilgileri Türkiye hariç tüm dünya görebiliyor, ki bu da tutarsızdır.”

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.