iOS 7.1 güncellemesi beğenilmedi mi?

Apple yazılım güncellemelerine hızla devam ediyor ancak kısa süre önce sunulan iOS 7.1 sürümü kullanıcılar tarafından şikayet alıyor. En büyük şikayet şarjın oldukça çabuk bitmesi. Diğer şikayetler arasında ise rehberden isimlerin silinmesi, kötü bluetooth bağlantısı, klavyede hatalar yer alıyor.


iOS 7 ile gelen sade tasarım, iOS 7.1 ile daha da sadeleşti. Artık açık ve koyu renk klavyeler arasında Erişilebilirlik seçenekleri üzerinden geçiş yapmak mümkün. Mesaj gibi bazı uygulamaların simgeleri elden geçirildi ve telefonu hareket ettirdiğinizde arka planda ortaya çıkan 3 boyutlu efekti azaltma ya da kapatma olanağı kullanıcılara sunuldu. Yeni Kamera Ayarları iPhone 5S kullanıcıları HDR gibi özellikleri otomatik olarak kullanabilecek. Böylelikle iPhone kamerası birkaç fotoğrafı arka arkaya çekip, en iyi kompozisyonu nihai poz olarak sunacak.

iOS 7.1 ile uyumlu olan en eski Apple cihazı iPhone 4, bir önceki sürüm (iOS 7) ile ortaya çıkan sıkıntıları çözdüğü gibi, daha fazla hassasiyet ve yüksek performans kazanıyor.

Bu yeni özelliklerle birlikte gelen 7.1 sürümü ile ilgili geri dönüşler için Twitter’da iOS 7.1 sayfası açıldı. iOS 7.1 ile ilgili kullanıcı yorumlarının toplandığı sayfada, 30 dakikada şarjın yüzde 92′ye düştüğü gibi yorumlar yer alıyor. Kullanıcılar Apple’dan özellikle şarj sorununa bir çözüm bulmasını bekliyor.

iOS 7.1 güncellemesi, iPhone 4/4s, iPhone 5/5c/5s, iPad 2/3/4/Air, iPad Mini/Retina ve iPod Touch 5‘e yüklenebiliyor. iOS cihazınızdan Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme seçeneğine tıklayıp, güncellemeyi denetlemeniz gerekiyor. Güncellemeyi indirmek için kablosuz ağ bağlantısı ve en az yüzde 50 şarja sahip olmanız gerekiyor.

Apple Şubat ayının sonlarında güvenlik açıklarını gidermek için iOS 7.0.6 güncellemesini kullanıma sunmuştu. Sistemde yaşanan küçük sorunların giderildiği ve SSL bağlantısı doğrulama için bir düzeltmenin yer aldığı güncelleme ile hatalar giderilmişti.

İOS 7.1 sürümü ile gelen özellikler

CarPlay

Otomobiller için tasarlanmış bir iOS deneyimi olan CarPlay, destekli bir otomobil ile sesli etkileşime geçerek iPhone’un yeteneklerini otomobilinize aktarmaya olanak tanıyor. Telefon görüşmeleri, müzik, harita, mesajlaşma uygulamaları ve üçüncü parti birçok uygulamayı destekleyen CarPlay, Siri ve otomobilin dokunmatik konsolu üzerinden yönetilebiliyor.
Siri

Artık Siri’nin sizi ne zaman dinleyeceğini kontrol edebilirsiniz. Normalde konuşmanızın bittiğini otomatik olarak algılayan Siri’nin, aralıklı olarak sürdüreceğiniz konuşmanızı kesmeden dinlemesini sağlayabilirsiniz. Konuştuğunuz süre boyunca, ‘home’ tuşuna basılı tutun ve konuşmanız bitince tuşu bırakın.

iTunes Radio

iTunes Radio’da artık, Öne Çıkan İstasyonlar bölümünün üzerindeki arama kutusundan favori sanatçınızı ve parçanızı seçerek yeni istasyonlar yaratabilirsiniz. Beğendiğiniz şarkıları satın almak da artık daha kolay; Şu An Çalınan ekranından tek bir tıkla albümleri satın alabilirsiniz.

Takvim

Takvim artık etkinlikleri aylık olarak gösterebiliyor. Ayrıca birçok ülkenin resmi tatilleri de eklendi.

Erişilebilirlik

* Klavyeye, hesap makinesine ve birçok simgeye kalın font seçeneği
* Hareketi Azalt seçeneği işaretlendiğinde, artık Hava Durumu, Mesajlar ve arayüz canlandırmalarının da hareket efektleri azaltılıyor
* Yeni tuş şekillerini görüntüleme, uygulama renklerini karartma ve beyaz noktayı azaltma seçenekleri
* iPhone 5s’de HDR modunu otomatik olarak etkinleştirme ayarı
* iCloud Anahtar Zinciri özelliği artık daha fazla ülkede kullanılabiliyor
* FaceTime çağrılarını başka bir cihaz üzerinden yanıtladığınızda, arama bildirimleri otomatik olarak siliniyor
* Ana Ekran’ın ara sıra da olsa çökmesine sebep olan bir hata düzeltildi
* Touch ID’nin parmak izi tarama sistemi geliştirildi
* iPhone 4 için performans düzenlemeleri yapıldı
* Arayüz geliştirildi.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.