iPhone 6 Faxconn robotlarına teslim !

Apple’ın akıllı telefonlarını üreten Tayvanlı şirketten teknoloji dünyasını heyecanlandıran bir açıklama geldi.
Foxconn şirketi, iPhone 6’nın montajlanmasında 10 bin robotun görev alacağını açıkladı.

foxbot.mkuru

Tayvanlı üretici Foxconn firmasından gelen açıklamaya göre Apple’ın merakla beklenen iPhone 6 modeli robotlar tarafından üretilecek. ”Foxbot” olarak da bilinen robotlar işgücü maliyetini dengelemek için insanların yerine geçecek.

Foxconn CEO’su Terry Gou, akıllı telefonların montajında çalışacak 10 bin robotun hazır olduğunu ve ilk müşterinin de Apple olacağını söyledi.

Çin’in farklı bölgelerindeki fabrikalarında 1.2 milyondan fazla işçi çalıştıran Foxconn’un robotların yanında çalıştırmak için 100 bin işçi daha alacağı da belirtildi.

“Foxbot” isimli robotlarla birlikte akılı telefon üretimini yapan işçiler ise şikayetçi. İşçilere göre, robotlar en basit montajlama işlemlerini bile doğru dürüst yerine getiremiyor.

“Robotic Nation” kitabının yazarı Marshall Brain ise, işçilerden çok farklı düşünüyor. Brain’e göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde robotların performansı işçilerden çok daha iyi olacak.

ABD’de 2000-2010 yılları arasında sekreter olarak çalışan 1 milyon insan, işini bilgisayar ve telesekreterlere kaptırmıştı.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.