Li-Fi, Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı olacak

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde Li-Fi ‘yi inceleyeceğiz.

Gerçeğe hiç olmadığı kadar yaklaşan süper hızlı Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi’nin yerine geçebilir mi?

 

mk_lifi

Adını son günlerde daha sık duymaya başladığımız Li-Fi (Light Fidelity), henüz gelişme aşamasında olan, Wi-Fi’den çok daha hızlı bir kablosuz ağ teknolojisi. Ampuller üzerinden çalışan teknoloji, Wi-Fi’ye göre daha az enerji tüketiyor, sunduğu güvenlik de muhtemelen daha yüksek.

Li-Fi, Estonyalı bir firma olan Velmenni’nin gerçek hayatta yaptığı testlerde 1Gbps hızına ulaşmasıyla gündeme geldi. Ancak Li-Fi’nin de en az Wi-Fi kadar dezavantajı var. İşte Li-Fi hakkında bilmeniz gerekenler.

Li-Fi nedir?

Li-Fi‘nin en büyük destekçisi, Edinburgh Üniversitesi’nden Harold Haas. pureLiFi’nin kurucusu olan Haas, teknolojiyi gerçek dünyaya getirmek istiyor. Li-Fi tamamen ışığı temel alıyor ve özel LED ampulleri yoluyla çalışıyor. En basit anlamıyla Li-Fi, veriyi ışık dalgalarıyla aktarıyor. Wi-Fi ise bunu radyo dalgalarıyla yapıyor.

Li-Fi teknolojisinden faydalanabilmek için yeni ampullere ihtiyacınız var. Bunun yanında telefonunuzun ve laptop’unuzun da fotosensör adı verilen yeni teknolojiyi kullanması gerekiyor.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.