Mega Holdings Nedir ve Değerlendirmesi ( Tipik Amerikan Tarzı Dolandırma Şekli )

 

mk_mega-holdings

Son zamanlarda yeni bir titan zinciri çıkmış Mega Holdings adında.. Bu titan zinciri denen topluluk üye toplayarak para kazandıran bir topluluktur. Onlar kendilerini titan zinciri olarak nitelendirmiyorlar ama ben ısrarla “Mega Holdings bir titan zinciridir!” diyorum. Yazıyı okudukça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca adının “holdings” olduğuna bakmayın. Holdings falan değil. İsim olarak kullanmışlar o kelimeyi onlar.

İlk önce iyi yanlarını yazayım.

İyi yön 1 ) Diğer titan zincirlerinden farklı olarak, en üstteki üye hep kendi altına üye alamıyor. Herkesin belli bir kontenjanı ve ve kendi kontenjanı dolduktan sonra arkadaşının yani bir altındaki üyenin altına üye koymak zorundadır. Bu iyi bir şeydir çünkü alttaki üye her zaman ezilmiyor. Alttan üste doğru da rütbelendirme yöntemi ile herkes kazanıyor.

İyi yön 2 ) Yaptıkları seminerler ile insanlara kişisel gelişim dersleri veriyorlar. (Böyle bir şeye de kendilerini pohpohlamak için gerek duyuyorlar.) Halbuki anlattıkları her şey kişisel gelişim kitaplarında var. Benim ilkokul yıllarımdan beri okuduğum şeyler anlatılıyor fakat; orada ev hanımı, okumuş, okumamış, kitap okumaya ilgisi olan olmayan herkes var. Bu yönden bakınca bu yaptıkları iyi bir şey. İnsanlara kişisel gelişim adına bir şeyler katıyorlar.

İyi yön 3) Diğer titan zincirleri gibi sadece en üstteki adam keyfine bakmıyor. Toplu bir şekilde hareket ettikleri için, bu işin sefasını da cefasını da hep beraber yaşıyorlar. Tatillere, gezilere katılıyorlar vs.

İyi yön 4) Arkadaş çevreniz genişliyor. Sosyal ortamlara katılıyorsunuz ve bu arkadaşlarla düzenli olarak toplanarak sosyalleşebiliyorsunuz. Hadi bu da iyi yönlerden bir tanesi olsun.

Sayabileceğim iyi yönler bunlardı. Şimdi saçmalıklarına gelelim. Dikkat edin “kötü yön” demiyorum. Kendi kişisel görüşlerime dayanarak “saçmalık olarak” gördüğüm yönleri sıralayacağım şimdi

1) Site İşi Saçmalığı
1500 – 2000 TL civarı para alıyorlar sisteme üye olacak olan kişiden ve karşılığında da web sitesi vereceğiz diyorlar. Verdikleri web sitesi içi boş ve uyduruktan siteler. 3 yıllık domain ve hosting veriyorlarmış. Domain fiyatı zaten 20 TL. 3 yıllıktan toplam maliyeti 60 TL eder. Katılanların hiçbiri site işlerinden hiçbir şey anlamıyorlar ki zaen site işlerinden anlayan adam bu işe girişmez. Site işlerine merakınız var ise ve henüz yolun başındaysanız, en basitinden 20 TL’ye de bir host alsanız 3 yıllıktan o da 60 TL eder. Toplam maliyet ise domain ile beraber 120 TL eder! Milyarlar alıp verdikleri uyduruk sitelerden daha iyisini gelin ben size Blogger’den sadece 60 TL’ye yapayım. O da 3 yıllık domain parası. Sınırsız host hizmeti ise 2000 TL değil, bedava!

Website alanı ve mail alanı dahil “her şey sınırsız” diye ötüp duran Mega Holdings hayranı olan arkadaşlar : www.hosting.com.tr sitesinden her şeyin sınırsız olduğu paketlere ve fiyatlara bakabilirler. Ayrıca bu işte piyasanın tanınmış isimlerinden bir tanesi olan www.isimtescil.net sitesini de inceleyebilirsiniz. Sınırsız paketlerin “gerçek” fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıntılı hesaplama şu sitede yapılmıştır.
Tıklayın >> http://www.arifhangisi.com/mega-holdingsten-site-almayin/

Sınırsız dedikleri sistemler piyasada 3 yıllık 323 TL!
Buradaki sitede de bunun için bir hesaplama yapılmış.
Tıklayın >> http://enesolgun-megaholdings.blogspot.com.tr/2013/06/qdqwd.html

Ayrıca madem sitelerden para kazanıyorsunuz neden sitelerinizde reklam yok? Nereden geliyor bu paranın kaynağı?
Cevap : Diğer üyelerden!

Peki buna ne deniyor?
Cevap : Saadet Zinciri yani Titan Zinciri!

Mega Holdings’in verdiği siteleri Enes Olgun Neden Kullanmıyor? (Dandik Olduğundandır.)
Cevap : Cevap için buraya tıklayın.

2) Toplantı Saçmalıkları
Sürekli toplantıdayız diyerek oralarda birbirlerini sürekli poh pohluyorlar. Sürekli birbirlerine gaz veriyorlar. Takım elbise giyerek çok ciddi bir iş yapıyorlarmış algısı veriyorlar ama öyle ciddi bir iş falan yok. Amaç, bu sisteme katılan herkesin üye toplama hırsını ve bu yöndeki algısını canlı tutmak. Hırslarını tazelemek. Bu aslında iyi bir yönetici başarısıdır ama yaptıkları o saçma sapan el hareketleri ile ciddi bir iş yapıyorlar izlenimleri emin olun ki boş. İş falan yok.

3) Kazanılan Para Ne Kadar Helal?
Para kazananlar varmış. Çok güzel. Kazansınlar tabii. İnsanların para kazanması güzel bir şey peki ortada hiçbir ürün yokken birinin parasını al, ötekinin parasını al, ondan bundan komisyon kes! Havada sürekli birilerinin paraları dönüyor ve ortada herhangi bir ürün yok. Bu para ne kadar helal? Şimdi Mega Holdings’ten biri gelip bu yazıyı okursa “Ortada ürün var! Biz site satıyoruz!” diyecektir eminim. Tamam o bir ürün diyelim ama o sattığın sitelerle insanları kazıklıyorsun. Sana site verecez deyip 100 TL bile etmeyen siteyi 2000 TL’ye satıyorsun. Buradan gelen kazanç sence ne kadar etik veya ne kadar helal?

4) İşini – Okulunu Bırakıp Varını Yoğunu Mega Holdings Yolunda Harcama Saçmalığı
Aslında bakarsanız, eğlencesine girebilirsiniz bu sisteme. Yani para için değil. Bir işiniz olsun, cebinizde para olsun ama bu sistemi de seminerlere gidip bilgilenmek için, arkadaş çevresi edinip sosyalleşmek gibi sebeplerle kullanabilirsiniz fakat; her şeyini Mega Holdings denen bu hayali kuruluşa bağlamak saçma. Sen çalıştığın işten düzenli olarak para alıyorsundur ama Mega Holdings’te öyle değil. Üye gelirse para var. Üye yoksa para da yok!

Ayrıca bu holdings sisteminin geleceği de belli değil. Bir sigortanız bile yok. Eğer Hurriyet’te yazan bir avukatın yazısını okuduysanız, avukat bu sistem için “Site işi bu işin maskesidir sadece. Bu iş hukuken dolandırıcılıktır.” gibisinden bir ifade kullanmıştı. (Şuanda nedense o haber kaldırılmış.) Peki ya ilerde devlet “bu iş bir dolandırıcılıktır” sebebiyle bu sistemi kapatırsa ne olacak?

Bakın, sonunuz bunlar gibi olmasın sonra ;

Hürriyet’in konuyla ilgili haberi için buraya tıklayınız.

Avukatlar Bu İşe Ne Diyorlar?
YENİ Türk Ticaret Kanunu’nun mimarlarından Prof. Dr. Ünal Tekinalp ise, uygulanan sistem için “Bu hileli bir pratik ve bir uygulama… Ticaret Hukuku’nda bunun hiçbir yeri yok. Bu bir çeşit dolandırıcılık” yorumunda bulundu. Av. Çağrı Çetin ise, ürün olarak gösterilen web sitesi satışının ticari maske oluşturma amacı taşıdığı iddiasında bulunarak “Piramit bir sistem şeklinde, saadet zinciri faaliyeti içerisinde olanlar nitelikli dolandırıcılık suçu işliyor. Piramit satış sisteminde belli bir ürün satışı söz konusuyken saadet zincirleri ise işleyişlerini sadece para akışıyla sağlıyor. Bu işleyiş dolandırıcılık suçunun unsurlarını oluşmasına zemin hazırlıyor. Bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle suçun gerçekleşmesi dolandırıcılık suçunun nitelikli halinin oluşturur” dedi.

TÜRK HUKUKUNDA SAADET ZİNCİRİ
CEZA Hukukçusu Prof. Dr. Köksal Bayraktar, uygulanan sistem için “Dolandırıcılık” yorumunda bulunarak anılan eylemin, Türk Ceza Kanunu 157. maddeye göre 5 yıla varan hapis cezası ve 5 bin gün de adli para cezası gerektirdiğini kaydetti. Prof. Dr. Bayraktar benzeri olaylardan birinin 1990’lı yıllarda ortaya çıkan Titan Saadet Zinciri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bu tür eylemler Türk Hukuku’na ‘Saadet Zinciri’ olarak geçti. İlk uygulaması 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştı. 1996’da ise Titan Saadet Zinciri ortaya çıktı. Her iki olayda da bütün gruptakiler cezalandırıldı. Dolandırıcılıktan ceza aldılar. Üstelik Titan’dakiler her bir eylemden ayrı-ayrı ceza aldılar. Bu sitemin 4., 5. halkasına indiğinizde, hele daha sonrasına gittiğinizde buradakilerin para kazanması mümkün değil. Bu açıdan konu dolandırıcılıktır. Olay Türk Adliyesi’nin önüne geldiğinde, Titan’da olduğu gibi aynı şekilde karar verilebilir.”

Not : Görüşler kişiseldir. Kişisel görüş özgürlüğüne dayanarak oluşturulmuş bir içeriktir ve hiçbir kimseyi yada kurumu kötüleme veya karalama amacıyla yazılmamıştır. Çeşitli sitelerden alıntı yapılmıştır. (Örnek : Hürriyet.com.tr’den tepkiler üzerine kaldırılan yazı)

NOT: Bu yazının tamamı alıntı olup alıntı yapılan site içeriğindeki yazının silinmesi dahilinde bu yazıda otomatik silinecektir.

Alıntı Yapılan Siteler :

http://t24.com.tr/haber/titan-skandalini-hatirlatan-yeni-nesil-saadet-zinciri,247690

http://www.radikal.com.tr/turkiye/yeni_saadet_zinciri_ortaya_cikti_14_milyon_liralik_vurgun-1173626

Yazar Hakkında Mustafa KURU


  • Av.Nejat Kazan on 27 Şubat 2015 at 19:56
  • Cevapla

  Sayın ilgili
  Web sitenizdeki bu içerik ceza kanunu ve ticaret kanunu kapsamında ayrı ayrı suç oluşturmaktadır bu içeriği 24 saat içinde kaldırmanızı aksi halde mahkeme kararıyla kaldırılması halinde hakkınızda savcılıklara başvuru yalılarak ceza davaları açışacağını ve ayrıca tazminat davaları açılacağını ihtar ve ihbar ederiz. Av.Nejat Kazan

  1. Sayın Nejdat Kazan;
   Bu yazının tamamı alıntı olup alıntı yapılan site içeriğindeki yazının silinmesi dahilinde bu yazıda otomatik silinecektir.
   Alıntı Yapılan Siteler :
   http://t24.com.tr/haber/titan-skandalini-hatirlatan-yeni-nesil-saadet-zinciri,247690
   http://www.radikal.com.tr/turkiye/yeni_saadet_zinciri_ortaya_cikti_14_milyon_liralik_vurgun-1173626

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.