NSA Çin hükümeti ve Huawei’ye sızmış!

Yıllardır Batılıları gözetlediği iddiasıyla karşı karşıya kalan Huawei’nin kaynak kodları dahi ele geçirilirken, Çin’in üst düzey temsilcilerinin e-postaları ve diğer bilgileri ele geçirilmiş.


Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Çin’in liderleri ve iş insanlarını gözetlediği ortaya çıktı. NSA’in Çin’deki ajanlık faaliyetlerinin odak noktasındaki şirketse, yıllardır Batı’da veri hırsızlığı yapmakla suçlanan Huawei oldu.

Edward Snowden tarafından Der Spiegel ve The New York Times’a ulaştırılan belgelere göre, NSA’in devlet kademesindeki hedefleri arasında Çin Ticaret Bakanlığı, ulusal bankalar, telekomünikasyon şirketleri ve Çin eski Başkanı Hu Jintao gibi en önde gelen siyasetçiler yer aldı.

Bu gözetleme işinin en ironik aşaması ise kesinlikle Huawei. Yıllardır kendisinin Çin’e bilgi taşımadığını kanıtlamaya çalışan telekomünikasyon devinin kaynak kodlarına NSA tarafından erişildiği ortaya çıktı. Dünya çapında 150 bin çalışanı bulunan ve yıllık 38 milyar dolardan fazla geliri bulunan Huawei, şu anda dünyanın en büyük ikinci ağ ekipman sağlayıcısı olarak Cisco’nun en büyük rakibi konumunda.

İç eğitim belgelerine bile ulaşılmış

2009 yılının başından itibaren Huawei karşısında saldırıya geçen NSA’in kendi içerisinde bu operasyona “Shotgiant” (Devi Vur) ismini verdiği belirtildi. Bu operasyon kapsamında Huawei ağına sızan NSA’in bin 400 kadar müşteri bilgisinin yanı sıra mühendislere verilen Huawei ekipmanlarının nasıl kullanılacağını anlatan eğitim dokümanlarını da ele geçirdiği ortaya çıktı.

Operasyonun FBI ve Beyaz Saray’ın bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini gösteren NSA belgelerinde şu ifadeler açıkça yer aldı:

“Şu an çok iyi bir erişimimiz var ve elimizde ne yapacağımızı bilmediğimiz birçok veri bulunuyor.”

“Birçok hedefimiz iletişimini Huawei ürünleri üzerinden gerçekleştiriyor. Bu ürünlere nasıl sızabileceğimizi öğrendiğimizden emin olmalıyız.”

Belgelerde Huawei’nin Batı şirketleri hegemonyasındaki ağ ekipmanları piyasasında üstünlük kurmaya başlamasının endişe verici olduğu bilgisi de not düşülmüş. Der Spiegel’e konuşan Huawei Sözcüsü Bill Plummer, gözetleme konusunda eleştirilerde bulunarak şunları söyledi:

“Eğer bu belgeler doğruysa, ironi şu ki sürekli Çinlilerin bizlere yaptığını söylediğimiz şeyleri, meğer biz (Batılılar) yapıyormuşuz. Eğer bu casusluk faaliyeti düzgün şekilde yapıldıysa, Huawei’nin tamamen bağımsız olduğu ve olması gerekenin dışında hiçbir hükümetle bağının bulunmadığı da belirlenmiş, bu yanlış bilgilendirme döneminin sona ermesi gerektiği ortaya çıkmıştır.”

NSA Sözcüsü Caitlin Hayden ise spesifik bir toplama aktivitesi hakkında konuşamayacağını ancak yapılanların tamamının ülkenin ulusal güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirildiğini belirtti.

Der Spiegel’deki yazı için http://www.spiegel.de/international/world/nsa-spied-on-chinese-government-and-networking-firm-huawei-a-960199.html adresini kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.