SQL Server’ı TCP/IP Üzerinden Uzaktan Acma Ayarı

Microsoft SQL Server’a uzaktaki bir bilgisayardan bağlanmak için tek yapmanız gereken, SQL Server Manager’da makinenin adı, kullanıcı adı ve şifreyi girmek veya programdaki connection stringi değiştirmek gibi gelir ama hata mesajı verince anlarsanız o kadar basit olmadığını.

Bu makalede, SQL Server 2008 R2 sürümünde uzaktan bağlantı ayarlarının nasıl yapıldığını göreceğiz.
Kullanılan Sistem Özellikleri


SQL Server’ı TCP/IP Üzerinden Çalışmak Üzere Ayarlayalım

1. SQL Server Configuration Manager’i açın.

2. SQL Server Network Configuration / Protocols for MSSQLSERVER yaprağına gidin.

3. Sol tarafta, SQL Server’ın istemcilerle iletişim için kullandığı protokoller görünecektir. TCP/IP’ye çift tıklayarak ayar penceresini açın.

4. Protocol sekmesindeki Enabled ayarını Yes yaparak TCP/IP protokolü ile bağlantı kabul edilmesini aktif hale getirin.

5. Şimdi sunucunun hangi IP adresine/adreslerine gelen TCP/IP yanıtlarına cevap vereceğini belirlememiz gerekiyor. Varsayılan olarak (doğru tahmin, güvenlik sebebiyle) SQL Server hiçbir uzaktan bağlantıya yanıt vermez. İstediğiniz bağlantıları açmak için, IP Addressessekmesine geçin.

6. Bu sekmede sunucunuzun o anda sahip olduğu tüm IP adresleri görünecektir. 127.0.0.1 gibi özel bağlantılar ve eğer birden fazla ağa bağlıysanız bu ağlar listede listelenecektir. Bu IP adreslerinin hangilerinden bağlantı kabul etmek isiyorsanız, bu IP adreslerinin ayarları içerisinde yer alan Enabled propertylerini Yes yapın. Örnekte SQL Server tüm sunucu IP’lerinden gelecek bağlantılara açık bir şekilde yapılandırılıyor.

Böyle bir ayar neden var?

Sunucunuzda iki ethernet kartı olduğunu düşünün. Birisi İnternet’e çıkıyor, diğeri IIS sunucusuna bağlı. İnternet’ten gelecek doğrudan veritabanı bağlantılarını kabul etmemek için dış IP’yi bağlantılara kapatmak, IIS sunucusu ile kurduğunuz ağdan ise veritabanı bağlantılarına izin vermek isteyebilirsiniz.

7. İstediğiniz IP’leri Enabled yaptıktan sonra OK ile pencereyi kapatın.

8. Değişikliklerin, sunucunun bir sonraki başlatımında aktif hale geleceğini bildiren kutucuğu OK ile kapatın.

9. Şimdi sunucuyu tekrar başlatmamız gerekiyor. Eğer maceracıysanız tüm sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz. Yok kalsın diyorsanız, sadece SQL sunucu servisini yeniden başlatmak içinSQL Server Configuration Manager’de SQL Server Services kısmına geçin.

10. SQL Server (INSTANCE ADI) isimli servise sağ tıklayın ve Restart’ı seçin. Bir süre sonra servis kapanıp tekrar açılacaktır.

Windows Firewall’ı Ayarlayalım

11. SQL Server kısmındaki ayarlamalar bitti. Şimdi gelen bağlantıları engellememesi için Windows Firewall’ın ayarlarını yapmamız lazım. Bunun için Windows Firewall’ı açın.

12. Sol taraftaki seçeneklerden Advanced Settings bağlantısını seçin.

13. Gelen pencerede sol taraftaki Inbound Rules seçeneğine tıklayın.

14. Actions kısmından New Rule…’ye basın.

15. Rule Type aşamasında Port, Protocol and Ports kısmında TCP ve port numarası olarak1433’ü seçin.16. Action aşamasında Allow the connection diyerek, bu porttan gelen bağlantılara izin verin.

17. Profile aşamasında üç seneçeği de seçerek, gelen bağlantı nereden olursa olsun (yerel ağ, dışarıdan, vs…) bağlantıya izin vermesini sağlayalım.

18. Name aşamasında bu kurala bir isim vererek yapılandırmayı sonlandıralım.

19. Artık bağlanabilirsiniz. Eğer yetkileri doğru ayarladıysanız, bağlanmak için artık sadece sunucunun makine adına veya IP adresine ihtiyacınız var. Bu IP’ye 6. adımda izin vermiş olmalısınız ve bu IP ile sunucuya bağlanmak istediğiniz bilgisayar arasında bağlantı kurulabiliyor olmalı. Sunucuya bağlanmak istediğiniz bilgisayarda SQL Server Management Studio’yu açın.

20. Server kısmına bağlanacağınız bilgisayarın (yani ayarını yaptığınız sunucunun) makine adını veya IP adresini yazın daha önce sunucuda yetkilendirilmiş bir kullanıcı hesabı ile giriş yapın.

Bu makalede Microsoft Windows Server Std. Ed. 2008 R2 üzerinde çalışan bir SQL Server 2008 R2 sunucusu üzerinden yapılmıştır.
Bu ayarlarda SQL Server’a kullanıcı hesabı eklemek anlatılmamıştır, hali hazırda bağlantıya hazır bir kullanıcı hesabınız olduğu varsayılmıştır.
Windows Firewall dışındaki ürünlerde TCP 1433 portundan gelen bağlantı isteklerine izin vermek üzere yapılandırma yapmalısınız. Port numarası 6. adımdaki ayar penceresinden değiştirilebilir.
Hala bağlantı kurulamıyorsa, bazı fiziksel ağ bileşenleri veya antivirus programınız bu portu engelliyor olabilir.
Sunucunuza İnternet’ten bağlantı izni vermek ciddi bir güvenlik açığdır. Özellikle firewall ayarları esnasında çok dikkat etmelisiniz.
Bu yazıda SQL Browser servisi aracılığı ile SQL Server Management Studio’da ağdaki sunucuları görebilme özelliği anlatılmamıştır.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Yorumu formunu geç

  • Hüseyin Yılmaz on 12 Şubat 2014 at 08:13
  • Cevapla

  Mustafa bey gerçekten çok çok çok teşekkürler bu sorun çileden çıkarttı beni. Emeğinize yüreğinize sağlık.

  1. Merhaba Hüseyin,
   İşinize yaramasına sevindim sorunsuz sistemler diliyorum.

  • Yusuf Taşdemir on 30 Nisan 2014 at 09:51
  • Cevapla

  Mustafa Bey eline sağlık çok faydalı bir paylaşım olmuş.

  1. Merhaba Yusuf,

   Faydalı olması sevindirici.

  • Melih Demirci on 9 Haziran 2018 at 11:32
  • Cevapla

  Eline sağlık resimler gitmiş ama yinede yaptım teşekkürler

  • Musa Er on 9 Eylül 2018 at 09:29
  • Cevapla

  Üstat harika bir yazı çok işime yaradı çok teşekkürler.

  • Erdem on 25 Kasım 2018 at 16:30
  • Cevapla

  Basit ve açıklaıcı olmuş sağol eline sağlık

  • murat on 1 Ocak 2019 at 11:31
  • Cevapla

  tşkler

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.