Tablet devleri patent davalarını tek cephede toplayacak

Apple ve Samsung, ABD hariç, karşılıklı açtıkları patent davalarından vazgeçme kararı aldı. Savaş artık tek cephede devam edecek.

mk_apple_samsung

9 ülkede patent anlaşmazlığı yüzünden mahkemelik olan teknoloji devleri sadece ABD’deki patent davalarını sürdürecekler. Avustralya, İtalya, Almanya, Fransa, Japonya, Hollanda, Güney Kore ve İngiltere’deki davalar iptal edildi.

2011 yılında Apple’ın Samsung’a karşı açtığı ilk patent ihlali davası, bu konuda bir domino etkisi yarattı. Milyonlarca Dolarlık davalar, temyiz talepleri, red davalarıyla uzadı. Samsun’un da açtığı davalar aynı şekilde vakit aldı ve bilişim hukukunun gündemine yerleştir. Dava süreçleri derinleştikçe, patent ihlali konusu detaylandı. Akıllı telefon serisinin tasarımı, dosya paylaşım teknolojileri gibi farklı alanlarda, farklı ülkelerde davalar açıldı. Tablet ve akıllı telefon pazarının hakim ilk iki şirketi, karşılıklı davalarını kah kazanıyor, kah kaybediyor. En sonunda Samsung ve Apple 9 ülkeye yayılan patent savaşlarını tek bir cephede toplama kararı aldı.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.