Yaz Geldi Adalar Sizi Bekliyor ( Benim Favorim Heybeli )

İstanbul’un kalabalığı havaların ısınmasıyla birlikte iyiden iyiye çekilmez hale gelmeye başlıyor. Otomobil seslerinden uzak, havası temiz, şehirle kıyaslandığında özellikle haftaiçi oldukça sakin, sokakları, evleri, manzarası, doğası güzel, hem gezip görecek hem oturup kafa dinleyecek yeri bol bir alternatif arayanlar, hem de bunu çok uzağa gitmeden, güzel bir deniz yolculuğu ile yapmak isterlerse İstanbul’un Prens Adaları mükemmel bir alternatif. Adalar’da neler yapabilir, nereleri gezip görebilirsiniz işte başlıyorum tabiki gerçekçi biri olduğumdan adaların tek kötü yönünden başlıyorum.

Kesinlikle ve kesinlikle faytona binmeyin!

Tüm bunları yaparken bol bol yürüyün ya da bir bisiklet kiralayın. Faytona binip, atlara yapılan eziyete ortak olmayın.

istanbul_adalar_01

1. Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edin.

Büyükada’da 1751 yılında inşa edilmiş olan bu Kilise’ye ulaşmak için ciddi bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor. Ortodokslar için iki hac noktasından biri olan kilise denizden 204 metre yükseklikte.

istanbul_adalar_1

2. Yücetepe Kır Gazinosu’nda soluklanın.

Kiliseye tırmanırken soluklanıp muhteşem manzarayı seyretmek ve şarap içmek için Yücetepe’ye mutlaka uğrayın.

istanbul_adalar_2

3. Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni gezin.

Sait Faik’in ölümünden sonra müzeye dönüştürülen Burgazadası’ndaki evini ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 1959 yılında kurulan müze bu alanda öncü bir rol de üstlenmiştir.

istanbul_adalar_3

4. Rum Ortodoks Ruhban Okulu’na gidin

Benim geçen hafta sonu gitme şansım oldu ama gidemedim sadece uzaktan gördüm o da Heybeli’de ki arkadaşlarım Alex ile Mukaddes’in ayıbı olarak kayıtlara geçti.

Heybeliada’da 1844 yılında kurulan okul Ada’nın kuzeybatısında Ümit Tepesi’nde bulunur. Bu alandaki ilk okullardan biri olan ve 1971 yılında kapatılan okulun yeniden açılıp açılmamasıyla ilgili tartışmalar hala devam ediyor. Eğer rakı balık keyifi yapacaksanız sahilde ki Heyamola restourantını tavsiye ederim herşey çok taze ve günlük, servis harika, fiyatlar normal, can yakan ve tövbe bir daha gelmem dedirten turistlik yerler gibi değil en güzel tarafını ise sona sakladım güler yüz ve çok sıcak kanlı işletmeci Zehra Hanım’ın sihirli değneyi dokunmuş gibi kendine has bir tarzı var buradan bir defa daha teşekkür ediyorum ne kadar halk içinde adalılar yobaz olur olgusu olsa bile bu onun geçerli bir cümle değil 🙂

istanbul_adalar_4

Bir kadının elinin değdiğinin kanıtı vol.1

heyamola_adalar_1

Bir kadının elinin değdiğinin kanıtı vol.2

heyamola_adalar_3

Bir kadının elinin değdiğinin kanıtı vol.3 heyamola_adalar_4

Özel günlerde ve cumartesi akşamları Emre veya Yasemin canlı müzik ile yemeğinize renk katar tabi benim favorim Emre.heyamola_adalar_2

5. Kalpazankaya’ya gidin.

Burgazadası’nın bu güzel manzaralı koyunu ve aynı isimli restoranını ziyaret edip, güzel mezeler eşliğinde günbatımına doğru içkinizi yudumlayabilirsiniz.

istanbul_adalar_5

6. Hızır İlyas Tepesi’ne çıkın.

Yokuşları arşınlamak gözünüzde büyümüyorsa Büyükada’daki bir diğer muhteşem manzara alternatifi de Hızır İlyas Tepesi. Aynı zamanda Aya Yorgi’ye göre kalabalıktan oldukça uzak ve sakin.

istanbul_adalar_6

7. Adakule’yi görün.

Hızır İlyas Tepesi’nde bulunan yangın kulesi Adakule ziyaretçilere açık. Kulenin manzarası ise Marmara Denizi’nin büyük kısmına hakim. Kule; kuş gözlemi yapabileceğiniz gibi, izin alıp toplantı dahi düzenleyebileceğiniz şekilde restore edilmiş durumda.

istanbul_adalar_7

8. Büyükada Rum Yetimhanesi’ne görün

Manastır Tepesi’nde bulunan ve 1899 yılında otel olması amacıyla inşaası tamamlanan ve yetimhane başta olmak üzere bir çok amaçla kullanılan bina çok uzun senelerdir kullanılmıyor. Binanın en büyük özelliği ise Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın ise ikinci büyük ahşap binası olması.

istanbul_adalar_8

9. Prinkipo Dondurmacısı’nda dondurma yiyin.

Büyükada’ya gidip de burada dondurma yemeden dönmek olmaz.

istanbul_adalar_9

10. Aşıklar Yolu’nda turlayın.

Büyükada’da faytonla yapılan küçük turun rotasına Aşıklar Yolu da deniyor tabi tekrarlıyorum faytona binmeyin bu rotayı yürüyerek de takip edip adayı gezebilirsiniz.

istanbul_adalar_10

11. Heybeliada Değirmen Tepesi’ne yürüyün.

Adını orada bulunan eski yel değirmeninden alan tepe, Değirmen Burnu ya da Aşıklar Tepesi olarak da adlandırılıyor. Ada’nın dört tepesinden biri olan Değirmen Tepesi’nin manzarasının diğerlerinden aşağı kalır yanı yok. İstanbul’u boydan boya izleyebilrsiniz.

istanbul_adalar_11

12. Değirmenburnu Piknik Alanı’nda piknik yapın.

Yaklaşık yüz dönümlük bir alan üzerine kurulu bu mesire yerinde muhteşem manzaraya nazır bir piknik yapabilirsiniz.

istanbul_adalar_12

13. Troçki’nin yaşadığı evi görün.

Büyükadada’ki Sivastopol Köşkü ünlü Rus siyasetçi ve asker Lev Troçki’ye sürgün hayatı boyunca 4 buçuk sene ev sahipliği yaptı. Köşkün son hali pek iyi durumda olmasa da görülmesi gereken yerlerden.

istanbul_adalar_13

14. Aya Nikola Hangar Müze Alanı’nı gezin.

Büyükada’da 2010 yılında açılmış olan Adalar Müzesi’nin içinde bulunan müze alanının sürekli sergilerinden “10 Dakikada Prens Adaları” sergisini gezebilrsiniz. Ayrıca Çınar Müze Alanı’nda da açıkhava sergileri bulunuyor.

istanbul_adalar_14

15. Büyükada Köşkleri’ni görmeye gidin.

Con Paşa Köşkü, İzzet Paşa Köşkü, Reşat Nuri Güntekin Köşkü, Kuyumcuyan Köşkü gibi adanın muhteşem binalarını görebilirsiniz.

istanbul_adalar_15

16. Dilburnu Tabiat Parkı’nda mangal yapın.

Büyükada’da bulunan bu parkta hem piknik yapabilir hem de içinde bulunan küçük koylardan denize girebilirsiniz. Çam ormanları ile kaplı alan, adanın mangal yakmanın yasak olmadığı ender yerlerinden.

istanbul_adalar_16

17. Burgazada Öğretmenevi’nde balık yiyin.

Güzel bir manzaraya karşı, uygun fiyata balık yemek ya da sadece çay içmek isterseniz Burgazada Öğretmenevi’ne uğrayabilirsiniz.

istanbul_adalar_17

18. Bayrak Tepe’ye çıkın.

Burgazadası’na gidip Bayrak Tepe’ye çıkmadan olmaz. Marmara Denizi’ni ayağınızın altına getiren adanın tek tepesine çıkıp sessiz, sakin bir mola verebilirsiniz.

istanbul_adalar_18

19. Aya Yani Kilisesi’ni ziyaret edin.

Bu kilisenin yerindeki ilk kilise İmparator Teophilos`un (829-842) karısı İmparatoriçe Theodora tarafından Burgazadası`na sürgün edilmiş ünlü din adamı Methodius`un mahkum edildiği hücrenin üstüne inşa ettirilmiştir. 1899’da yapılan bugünkü kilisenin muazzam bir ahşap işçiliği vardır.

istanbul_adalar_19

20. Kumluk Plajı’nda denize girin.

 

Diğerlerine göre oldukça küçük ve sakin kalan Kınalıada’daki Kumluk Plajı’nda denize girebilirsiniz.

 

istanbul_adalar_20

21. Sedef Adası’nda sakin bir gezintiye çıkın.

Sedef Adası’nda yapılacaklar oldukça sınırlı olsa da diğerlerine nazaran daha temiz ve sakin denizinde yüzmek, güneşlenmek ya da bir şeyler yiyip içmek için için Clup Ada Sedef’e ya da Sedef Adası Plajı’na gidebilirsiniz.

istanbul_adalar_21

22. Hristo Tepesi’ne çıkın.

Romen Diyojen’in sürgün edilip hayatını kaybettiği Hıristo Tepesi’ndeki Hristo Manastırı’nı da ziyaret edebilrsiniz.

istanbul_adalar_22

23. Büyükada Hamidiye Camisi’ni gezin.

1893 yılında  II.Abdülhamit’in emriyle, mimari açıdan batı etkisiyle, yüksekçe bir tepe üzerina inşa edilmiş olan cami, hoş  bir bahçe içinde, alışık olduklarınızın dışında, oldukça farklı ve güzel bir yapı.

istanbul_adalar_23

24. Bisiklete binin.

Bunu söylemeye gerek yok belki de ama Adalar’a gidip bisiklete binmek yapılacaklar listesinin ilk sırlarında yer alıyor. Adalar’da bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok yer mevcut ama eskisi gibi bisiklet kullanabileceğinizi düşünmeyin dikkatli ve yavaş sürün gezmek için gelipte bir yerini kıran bir çok tecrubeyle doludur adalar.

istanbul_adalar_24

 

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.