Zoom Kurulumu ve Kullanımı Türkçe Detaylı Anlatım Zoom uygulaması nedir, Nasıl kullanılır? Zoom ile online toplantı veya eğitim nasıl verilir?

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere 3. party olan Zoom dan bahsedeceğim aslında grup toplantılarında ücretli olan program Covid19 zamanında yaşadığımız sorunlardan ötürü destek amaçlı ücretsiz kullanımının özelliklerini genişletti ve çok yaygın şekilde tercih edilir duruma geldi.

Basic Free Plan

Ücretsizdir üye olun,
100 katılımcıya ev sahipliği yapın
Sınırsız 1’e 1 toplantı
Grup toplantılarında 40 dakika sınırı
Sınırsız sayıda toplantı

Dünyayı ve Türkiye’yi saran Corona virüsü salgını sebebiyle evinden ya da uzaktan çalışan iş insanları ve öğretmenler için Zoom uygulamasını gündeme geldi. İnsanların evden çalışmaya başlaması ile birlikte ise online toplantılar yapabileceğiniz Zoom gibi uygulamalar kısa süre içinde oldukça popüler uygulamalara dönüştü. Peki Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır? Zoom ile online eğitim nasıl verilir? İşte detayları…

Corona virüsü nedeniyle sosyal mesafe kuralına dikkat eden insanlar yüz yüze yapılamayan görüşmeler, toplantılar ya da ders anlatımları için Zoom Meeting uygulamasına yöneldi. Online olarak görüşme imkanı sunan Zoom birden çok kullanıcının aynı anda görüşmesine imkan sunuyor. Peki Zoom uygulaması nedir, nasıl kullanılır? Zoom ile online eğitim nasıl verilir?

ZOOM UYGULAMASI NEDİR?

Şirket, dokuz yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu.

Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems’in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi.

Zoom’da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi.

Covid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

ZOOM UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

İlk olarak zoom.us adlı sitenin kendi ana sayfasını açıyoruz. Açılan ekran üzerinden Sign Up Frre seçeneğinine tıkladıktan sonra çıkan ekrana mail adresimizi yazıyoruz. Mail adresine gelen doğrulama linkini aldıktan sonra download & run zoom dedikten sonra programı indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ZOOM’DA UZAKTAN ONLİNE EĞİTİM NASIL VERİLİR?

Zoom programını indirdikten sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler kısmında Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı ingilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler online ders yapmak için new meeting, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler Join, Ders planlama kısmı ise meetings olarak yer alıyor.

Yeni bir ders başlatmak için “New Meeting” ikonuna tıklıyoruz.Burada size verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID’yi paylaşığ derse başlayabiliryosunuz. Açılan ekran üzerinden mikrofon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor.

Öğrenciler verdiğiniz ID ile zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılılım sağlayabiliyor.

1. adım google zoom yazıyoruz ve download ı tıklıyoruz. Burayı tıklayarakta indirebilirsiniz.

2. adım download tıklayarak indirme işlemini başlatıyoruz.

3. adım karşımıza çıkan ekranda dosyayı farklı kaydet diyerek bilgisayarımıza indiriyoruz

4. adım zoom programımız bilgisayarımıza indi ve çift tıklayarak kurma işlemine başlıyoruz.

5. adım karşımıza SmartScreen koruması çıkabilir bu kurulmasını engelleyebilir bu biz run diyerek kuruluma izin veriyoruz.

6. adım kurulum yaklaşık 30 saniyede bitiyor ve karşımıza oturum açma pencere sayfası geliyor ve Sing In diyerek ilerliyoruz.

7. adım Sing Up Free diyerek ilerliyoruz.

8. adım tarayıcımız açılıyor ve doğum tarihi bilgilerimizi giriyoruz ve continue diyerek ilerliyoruz.

9. adım hangi mail adresimizi kullancağız onu giriyoruz. Sing Up diyerek devam ediyoruz.

10. adım mail adresimize bir onay maili gönderiyor.

11. adım mailimizi açıyoruz ve gelen maildeki Activate Account tıklıyoruz ve onaylıyoruz. Eğer çalışmıyorsa hemen aşşağısındaki https ile başlayan url yi kopyalayıp web tarayıcımıza yapıştıruyoruz ardından enter diyerek ilerliyoruz.

12. adım bu bir okul için diye soru geliyor No’yu seçiyoruz ve Continue diyerek devam ediyoruz.

13. adım kişisel bilgilerimizi giriyoruz ve hangi şifreyi kullancaksak o şifreyi 2 defa giriyoruz ve sıralı veya basit bir şifre kombinasyonu olmamalı büyük harf sayı ve özel karakterlerden oluşmalı. Continue diyerek işlemimizi finalize ediyoruz.

14. adım artık hazırız mail adresimizi ve şifremizi giriyoruz veSing In tıklıyoruz.

15. adım oturumu açıyoruz. New Meeting– Yeni Toplantı düzenlemek, Join-Toplantıya Katılmak, Schedule-Takvim Belirlemek, Share Screen-Ekran paylaşımı

Dikkat etmeniz gerek hususlar argo ve küfür edecekseniz mikrofonu kapatmanız yoksa bu arkadaş gibi kötü durumlar ile karşılaşabilirsiniz tabi şahsi olarak normal şartlarada da küfür ve hakaret etmemenizi tavsiye ederim ve  kötü söz sahibinindir diyerek makalemizi sonlandırıyorum. ilgili haber linki aşşağıya bırakıyoru.

Zoom’da mikrafonu açık unuttu ve kötü şeyler yaşandı.

Haber için Burayı tıklayınız.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1 yorum

    • SEVCAN on 28 Nisan 2020 at 21:47
    • Cevapla

    ÇOK HARİKA BİR SİTE. NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM SİZE AZ… :/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.