Alcatel Santral Dahili User Oluşturma

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Alcatel santralimizde yeni bir dahili numara tanımlamayı, gurup atamayı ve arama kriterlerini göreceğiz.
Resim -1
1
İlgili santralimize telnet ile bağlanıyoruz.

Resim – 2
Untitled-1
Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.

Resim – 3
Untitled-2
mgr komutu ile sistem menüsüne bağlanıyoruz.

Resim – 4
Untitled-3
Useres menüsünden Enter diyerek devam ediyoruz.

Resim -5
Untitled-4
Create yani oluştur diyerek karşımıza çıkan tabdaki ilgili bilgileri doluruyoruz.

Resim – 6
Untitled-5
F1 diyerek kayıt ediyoruz. Olası yalnışlıklarda yada düzeltmelerde Review/Modify seçeneğinden düzeltme yapabiliriz F2 ile bir önceki menüye dönebiliriz.
Not: En çok kullanacağınız tuşlar F1 ve F2 dir. F1 ileri ve kayıt anlamına gelir. F2 geri anlamında gelir.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Yorumu formunu geç

  • recep on 14 Kasım 2014 at 13:21
  • Cevapla

  Mustafa bey bu tip bir alcatel santralde kullanıcılar ve numaraları liste halinde nasıl ve hangi menüden görebiliriz ayriyetten 3999 kodlu fax kullanıcılarını nasıl yırt ederiz

  İlginize teşekkürler.

  1. User – Review / Modify – All instances sekmesine geldiğinizde klavyede F1 tuşuna basınız ve karşınıza bütün dahili numaralar çıkacaktır herhangi bir dahili numara üzerine gelip Enter dediğinizde detaylı bir şekilde grubunu santralden çıkış izinlerini vs görebilirsiniz bir önceki menüye dönmek içinde F2 tuşunu kullanınız.
   Ayrıca telnet ile bağlanıp dectsets dediğinize sistemdeki dect telefonların IPEI numaralarını ve dahili numaralarını görebilirsin.

  • recep on 26 Mayıs 2015 at 23:55
  • Cevapla

  mustafa bey kampus icerisinde farkli birimler var fakat o birimden biri 0 basinca kendi santrali degilde baska bolumun ssantralini ariyor nasil duzelte biliriz.

  1. Merhaba Recep,
   Sıfıra bastığında o bölümün dışındaki bir santrale yönleniyorsa ama sadece o dahili numara için br durumda karşılaşıyorsan, hangi gruba üye olduğuna bakınız yanlış bir config. den dolayı bu işlemi yapar.
   Bakmanız gereken sekmeler; Kullanıcı dahili numarası detaylı bakışta
   Cost Center Name
   Pickup Grup Name
   Ayrıca
   Groups – Hunt Group – Review/Modify – All instances F1 ile devam ednin ve buradaki Hunt Group kısa kodlarının hangi dahili numaralara yönlendiğini incelemelesini.

    • recep on 27 Mayıs 2015 at 13:36
    • Cevapla

    Teşekkür. Ederim mustafa bey dediginize bakicam birde santrale bagli kactane harici ornegin 216 585 xx xx numara var telekomdan gelen. Nasil gorebiliriz

    1. Trunk Groups
     Descend hierarchy
     Trunk Group
     Descend hierarchy
     Trunk
     Review /Modify
     All instances – Enter
     Trunk Group ID : 10, 11 veya 12 vs vs yazarak ilerlersen moduller üzerindeki lineları görebilirisin.
     Örneğin bende 10 numaralı modülde sabit hatlar 11 numaralı mpdülde mobil hatlar var tabi modül kanallarına telefon numaralarının adları yazılmış olması gerek ama yoksa bile fiziksel olarak modüllerden hangi kanalların dolu olduğuna bakıp sonrasında alcatel server üzerinden kıyaslama yapabilirsin

  • recep on 28 Mayıs 2015 at 13:34
  • Cevapla

  Mustafa bey gecen bahsettiginiz gibi 0 basinca farkli santralin dustugunu soylemistim dediginizr baktim cost center id : 0 Cost center name: seher gida. Hic birbirinde picup name tanimli degil fakat besler santrale dusuyor sehere dusmuyor.

  1. Peki kullanıcıyı silip en baştan oluşturmayı denediniz mi ? Olmaz ise o kullanıcıya başka kısa kod tanımlayın örneğin o kullanıcının kodu 4546 silin 4547 olarak öyle deneyin sanım bir hiyearşi var gruplar tanımlamışsınız ve her grubun sekreteri var ve o grup üyeleri 0 ı tuşladığında o grubun tanımlanış sekreterine bağlanıyor yalnız ilgili grup için 0 tuşunun hangi kısa kodlu kullanıcıya yönleneceğini senin belirlemen gerek

  • recep on 28 Mayıs 2015 at 14:40
  • Cevapla

  Evet mustafa bey toplam 612 dahili abone var siralamaya gore
  1××× ile baslayan a grubu
  2″ ”
  3
  4
  5
  6. “”””
  Dahili numaralar gruplar halinde 1 ile 6 arasinda basliyor ve dort haneli her abone kendi santral operatorune baglaniyo asil santral ve tanimlamalara biz bakiyoruz kampus icerindeki kalan 5 sirket ile santralimiz haberlesiyor varsayalim bahsettigim abonenin dahilisi fihristlerde ve birimlerde biliniyor silmeden olmasini denemeliyim mesela buna benzer olay gecenlerde yasadim bu dahili numaranin cost center id degistirdigimde bu sorun kalkti. Ayni gruba ait baska bir dahili numarayla parametrelerini kiyasliyorum Her sey ayni fakat duzelmiyor bu shelf adress degistirmek sorunu cozermi bunuda deneyecegim ilgi ve alakaniza minettarim.

 1. Cost Center ID : O dahili numara için atanmış bir kimlik numarası rastgele vermekten ziyade sistem onu otomatik olarak atar ve benzersizdir o yüzden manuel verme bu haraketini yapma.
  Peki bu sorun ne zazamandan beri var ve herhangi bir çalışma sonrasında mı oldu ?
  Bu dahilideki numarayı sil ve tekrar aynı dahili numara ile tekrar tanımla “numarayı serbest bırakıp tanımlamadan bahsetmiyorum” ayrıca yönlendirme var mı dahili de onuda kontrol edermisin ?
  Senin sorunun A grubunun üyesi olan ve sekreteri 0 numarası ile bağlantılı olacağına 0 a basıldığında B grubunun sekreterinin 1 numaralı dahilisine bağlanması bu durum senin oluşturduğun kuralı by pass yapıp üzerinde bir kural var manasına geliyor özel bir config var yönlendirme olasılığı çok yüksek.

  • recep on 31 Mayıs 2015 at 19:29
  • Cevapla

  Öncelikle teşekkür. Ederim Bu sorun yeni mi eski bilinmiyor muhtemelen santral opetatörunu arayip baska bir yere bağlandiginda fark ettiler. Numarayı silip tekrar olusturacagim yeniden olusturur ken sizce nelere dikkat etmeliyim?

  1. Doğru çalışan bir profil bulun ve onunla kıyaslama yaparak config. yapın şuan için en mantıklı ilerleme yolu bu yalnız kullanıcıyı silmek ve tekrar numara atamak çok basit bir işlem bunun için düşünmeyin bile olmadı mail ile ilteşim kuralım birlikte bakalım sorununu üzerine bazen iki kişinin birlikte bakması çok daha sağlıklı ve başarılı oluyor.

  • recep on 2 Haziran 2015 at 14:39
  • Cevapla

  Mustafa bey soyle bir sey fark ettim a ve b sirketleri ayri ama santraller cihazi. Ortak ortak santral a ve b sirketlerinin santral operatorleri ayrı a santrali 3388 b santrali 5570

  1. Evet beklenen davranış bu zaten senin yapman gereken ilgili dahilinin operator numarasını değiştirmek.

  • recep on 3 Haziran 2015 at 22:18
  • Cevapla

  Sizi facebooktan bulup mesaj attim acaba siz misiniz

  1. Evet benim

  • Serkan ERSAN on 12 Temmuz 2015 at 14:20
  • Cevapla

  Mustafa Bey merhaba,

  santraldeki dahili hatların, dect tlf baz istasyonlarının ve telekom hatlarının hangi portlarda olduğunu nasıl görebilirim.

  shelf ile mi yoksa trunk ile mi ? yok sa başka bir komut ıle mi devam etmem gerekir?
  komut sırasına göre yardımcı olabilir misiniz?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  iyi pazarlar.

  1. Merhaba Serkan,
   Aslında iki yöntem var 1. si fiziksel olarak santral’in hangi portuna hangi telefon numarası gitiyor bakmak 2. si aşşağıda ki komutlar ile yol almak en başarılı ve kesin olan 1. yoldur.

   2. Yol
   Trunk Groups
   Descend hierarchy
   Trunk Group
   Descend hierarchy
   Trunk
   Review/Modify
   All instance sekmesinde Enter diyerek seçiyoruz sonrasında Trunk Group: -1’i 10 veya 11 olarak değiştir F1 diyerek numaraların portlarını görebilirsin yanlız portlar üzerinde telefon numaralarını yazılmışsa yoksa sadece tanımları görebilirsin

  • Serkan ERSAN on 14 Temmuz 2015 at 10:09
  • Cevapla

  Mustafa bey, merhaba.

  80 kullanıcı ve 13 adet telekom girişi ile 5 e yakın baz istasyonu var santral üzerinde ve etiketleme yapılmamış.

  dediğiniz doğru aslında en mantıklı olan 1. yol fakat burada da kullanıcılara gidip telefon çalışıyor mu diye sormak gerekiyor gibi geldi bana. yoksa başka kolay bir yolu var mıdır?

  • Kazım ALTINDAĞ on 17 Eylül 2015 at 09:43
  • Cevapla

  Hocam merhaba.

  Elimde Alcatel dect 300-400 telefon var. bu telefon santralde set type de görünmüyor bunu nasıl ekleyebilirim?

  saygılar selamlar.

  1. Merhaba Kazım,
   Seçimin Gap Handset veya Gap + olmalı

  • metin İnce on 4 Ocak 2017 at 16:43
  • Cevapla

  Mustafa Bey Merhaba Alcatel İP Santralde

  İç / Dahili Kullanıcıların Şehir içi arama Şehirler arası arama veya kısıtlama yetkilerini, yetki seviyelerinin değiştirilmesini nasıl yapılır.
  [email protected]

  1. Users – Review/Modify – All instances – Kullanıcı Dahili Örn. 1111 içine gir ve….
   Public Network COS
   0: Local
   1: Şehir içi
   2: Şehirler arası
   3: Uluslar arası

  • gökay on 13 Haziran 2017 at 23:08
  • Cevapla

  Mustafa bey, merhaba.
  sıstemımız alcatel lucent enterprıce,ve alcatel marka deck telefonlar mevcut.bu deckler sıfır kutusunda, sısteme dahıl edılmemıs.sısteme nasıl dahıl edebılırım.su an sıstemde kullanımda olan deck ler mevcut ekleme yapmak ıstıyorum.ve deck baz ıstasyonlarını da aynı sekılde cogaltmamız mumkun mudur?
  tesekkurler

  1. Merhaba Gökay,
   İşletim sisteminin durumuna bağlı eskiyse yeni model dect telefonlar çalışmaz veya herşey uygun diyelim dect lisans sayında buna müsade etmeyebilir baz istasonu konusuna gelirsek onda lisans sorunu yaşamazsın ama fiziksel olarak bağlaman yeterli olacaktır.

  • gökay on 16 Haziran 2017 at 10:20
  • Cevapla

  Mustafa Bey cevabınız ıcın cok tesekkur ederım,sıstemde 8232 alcatel deck ler mevcut.arızalanan deck yerıne yenısını nasıl tanımlarım..arızalıyı ıptal edıp sıfır deck e arızalının dahılısını nasıl verebılırım,yardımlarınız ıcın cok tesekkurler ıyı calısmalar

  1. Bununla ilgili Pazartesi yeni bir makale yazacağım arızalan dect telefonu için yeni dect tanımlama bana mail yolla bittiğinde sanada post edeyim

    • gökay on 18 Haziran 2017 at 08:43
    • Cevapla

    [email protected] mustafa bey gercekten cok tesekkur ederım,hıcbır karsılık beklemeden tanımadıgınız bızlerle ugrasıp zaman ayırıp bılgı ve deneyımınız paylasıyosunuz cok sagolun basarılar..

  2. Merhaba Gökay,

   Linkte aradığın cevabı bulacaksın.
   https://www.mustafakuru.com/alcatel-santralde-numarayi-degistirmeden-yeni-dect-telefon-tanimlama/

  • Murat on 26 Temmuz 2017 at 22:37
  • Cevapla

  Merhaba hocam Alcatel ip telefonlarimiz 8039 yaklaşık 1000 kullanicimiz var dış hangi dis hattın hangi dahiliye bağlı olduğunu nasıl görebiliriz birde dahililerin son dört rakamın başına 307 koyduğumuzda direk hat olarak dışardan aranıyor mesela genel mudur disardan beni kimse direk aramasin arandığında sekreterin telefonu calsin diyor bunlarla ilgili acil yardımcı olursanız sevinirim.birde bende sizin gibi siyah ekranda kullanıyorum daha kolay oluyor bu siyah ekrandaki menulerin hepsinin detaylı işlevlerini bulabilecegim bir doküman var midir firmadan israrla istememe ragmen firma yok diyor ilginiz ve cevabiniz için şimdiden teşekkürler

  • bilal arslan on 22 Ağustos 2017 at 20:40
  • Cevapla

  Meraba Mustafa bey sistemde kayıtlı dect in kayıtlı ismini nasıl değiştirebilirim

  1. Users – Review / Modify – All instances
   İlgili kullanıcı dahili üzerine gel ve enterla içine gir sonra adını veya soy adını değiştir F1 ile kaydet bukadar dahilisini değiştiremezsin.

    • bilal arslan on 25 Ağustos 2017 at 23:26
    • Cevapla

    Bunları calistira mi yazıyoruz sistemin kurulu olduğu Mustafa Bey bilgim yok bu konuda detaylı öğrenmem gerekiyorda çok teşekkür ederim

    1. telnet ile santralin ara yüzüne girmen gerek.

      • Nurbay Demir on 5 Ekim 2017 at 10:39

      telnet sanralin ip adresi
      örneğin telnet 10.10.20.31
      username:mtcl
      password:mtcl
      mgr
      users
      Review / Modify object profile
      Değişecek dahilinin numarasını Directory Number yazan yere yazın değiştirin kayıt için F2 Tuşuna basın

  • hazar on 29 Temmuz 2019 at 10:15
  • Cevapla

  Merhaba;

  Dahili telefon numaranı komple ısım soyad telefon numarası olarak nasıl alabilirim

  1. Olmaz öyle şey 🙂

  • özgür on 10 Haziran 2020 at 16:00
  • Cevapla

  Merhaba Mustafa Bey, Alcatel santralin saatini nasıl değiştirebilirim? cihazlarda 1 saat ileride görünüyor.

  1. Merhaba Özgür,

   Santral Tarih ve Saat Düzenlemesi
   System
   Review / Modify
   All instances
   Data/ Time : 2012-02-28-15.16.16 ( kesme işaretleri ve nokta işaretleri olmayacak) 20120228151616

    • özgür on 19 Haziran 2020 at 15:58
    • Cevapla

    Teşekkür ederim

    1. Rica ederim tam gaz çalışmaya devam.

  • Selçuk on 3 Temmuz 2020 at 13:10
  • Cevapla

  Mustafa Bey merhaba,

  Alcatel santralimizde kullanıcı numaraları ve yetki seviyelerini çıkarmak istiyoruz. Bu işlemi hangi menüden me şekilde yapabiriz sizce? Numaraların içerisinde tek tek girip bakmamız çok zaman alacak gibi görünüyor.

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Toplu nasıl yapılır bilmiyorum tek tek yaptım geçmişte ama kullanıcıları gruplara dahil ederek gruplara yetki ataması yapılabilir diye düşünüyorum.

  • Selçuk on 6 Temmuz 2020 at 12:09
  • Cevapla

  Lisans bilgilerini nasıl görebilirim.

  Teşekkürler.

  1. Lisans bilgileri derken neyi kast ediyorsun acaba örneğin dect telefon lisans sayını mı ? Kaç adet lisansın var ve kaç adet dect telefon kayıtlı gibi mi ?
   Örneğin: telnet ile bağlanıp dectsets dediğinize sistemdeki dect telefonların IPEI numaralarını ve dahili numaralarını görebilirsin.

  • Selçuk on 11 Temmuz 2020 at 11:13
  • Cevapla

  Merhaba,

  Alcatel 4400 ve OXO modelleri için, numaralar ve trunklardan trace almak istiyorum nasıl yapabilirim?

  1. Açıkçası son 2-3 yıldır çok uzak kaldım hatırlamıyorum üzgünüm.

 2. Merhaba alcatel telefon santrali kullanmaktayız. Analog telefonda aktarma işlemini nasıl hangi kodla yapabilirim.
  Şimdiden Teşekkürler…

  1. Sanırım kare dahili numara veya kare 06 dahili numara diye anımsıyorum.

    • halil öztürk on 8 Ocak 2021 at 08:55
    • Cevapla

    selamlar.alcatel 4400 ez32 kartını z32 yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz.tşkler.

  • Ahmet DEMİR on 7 Ocak 2021 at 18:54
  • Cevapla

  Mustafa bey merhabalar.

  Alcatel lucent 8232 dect. telefonların şirket rehberine erişimini nasıl açıyoruz.

  Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim

  • Ahmet DEMİR on 8 Ocak 2021 at 10:57
  • Cevapla

  Merhaba mustafa bey.

  Alcatel lucent 8232 dect. telefonda şirket rehberine erişimi açmak için ne yapmam gerekir.

  Teşekkürler

  • fevzi on 17 Şubat 2021 at 14:49
  • Cevapla

  MERHABA MUSTAFA BEY

  benson elektrikden fevzi
  ominipcx kudum yalnız yönledirme yapamıyorum #59 ……..#70 bu yöntemler çalışmıyor
  110 (telefon alcatel 4039)dahili sekreter meşgul veya cevapsızda 119 oda meşgul veya cevapsızsa 118 gitmesi için yönlerdirme yapamadım .yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Üzgünüm çok uzak kaldım inanın herşey gitti kafamdan.

  • Muhammet Aycan SUYUR on 15 Mart 2022 at 12:28
  • Cevapla

  Merhaba Mustafa Bey,

  Analog hatlarımızın sağlamlık durumunu kontrol etmek için Alcatel Lucent 4029 telefondan test kodu var mıdır?

  Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.