Mexico – CanCun – Guide

Mexico is fantastic country, everybody should see this beautiful country.

1) Playa del Carmen :

Playa del Carmen, Cancun’un en meşhur sahili. Konaklama tesisleri, yeme içme merkezleri, su sporları ve eğlencesiyle, her türlü ihtiyacınıza cevap veriyor. Bunlardan dolayı en kalabalık sahili. Gündüz denize girmek için birçok kişi buraya geliyor. Akşamları ise ünlü 5.caddesi Quinto Avenida’yı yürüyerek keşfetmek ayrı bir keyif. Bu cadde, bölgenin en iyi alışveriş ve yeme içme noktalarıyla dolu sadece yayalara açık bir alan.

2) Cancun Kulesi (Cancun Tower)

Cancun‘un en kuzeyi olan “Cancun Oteller Bölgesi” ve manzara imkanı sunan kulesinden bir görünüm. Bu bölgeden adalara geçiş imkanı bulunuyor. Manzarayı izlemek için ise kişibaşı 15 Dolar‘ı gözden çıkarıyorsunuz.

3) Isla Mujeres

Cancun gezilecek yerler arasında ada sevenler için en ideal yer. Bu küçük Karayip adası, Cancun’a sadece 20 dakikalık feribot yolculuğu uzaklığında… Varışta, adayı gezmek için gün boyunca bir golf arabası kiralayabiliyorsunuz. Sonra, ister kaplumbağaları izlemek için kaplumbağa çiftliğini ziyaret edin; isterseniz de bembeyaz kumlara sahip en meşhur sahili olan Playa Norte’de içeceğinizi yudumlayarak denizen tadını çıkarın.

Las Coloradas: Flamingo Beach

Meksika’da geçim kaynağı genel olarak balıkçık olmuş ancak Las Coloradas bölgesinde çıkan “tuz“, zamanla en büyük iş kollarından biri haline gelmiş.

Bu bölgenin, Cancun Gezilecek Yerler kısmı için önemi, aynı zamanda fotoğrafçıların en fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri olması… Kendine has renkleri ve doğasıylabelki de ömürde bir kez yakalanabilecek karelere olanak sağlıyor.

Antik Maya döneminde, bu alan çok değerli olan tuzu üretmek için kullanılmış. Zira tuz, hem gıda ihtiyaçları hem de gıda muhafazası için kullanılırmış. Bu renk, tuzlu ortamda gelişen kırmızı renkli yosun, plankton ve tuz karidesinden kaynaklanıyormuş. Su buharlaştıkça, bu organizmalar güneş ışığında daha da çok parıldıyor.

Buradaki pembe su, tıpkı Ürdün’deki Ölü Deniz (Dead Sea) gibi, inanılmaz derecede tuzlu. Bu içine girmek güvenli olsa da kesik veya yaralarınız varsa dikkat etmelisiniz. Göller yalnızca bir adım derinliğinde!

Las Coloradas, Flamingo başta olmak üzere, deniz kaplumbağaları ve her çeşit deniz kuşu cinsi hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Öğrendiğimiz kadarıyla, Flamingo’ların pembe olmasının nedeni, buradaki pembe organizmaları yemeleriymiş!.. 🙂  Normalde tüyleri beyaz; ancak bu organizmaları yedikten sonra renkleri değişiyormuş.

5) Chichen Itza

Cancun Gezilecek Yerler Rehberi nin en önemli noktalarından Chichen Itza, dünyanın yeni 7 harikasından biri. Cancun merkezden arabayla 2 sürüyor. Dolayısıyla, sabahın erken saatlerinde gitmek verimli olacaktır. Buradaki en etkileyici yapı, Kukulkan Tapınağı veya Castillo (Kale.)

Şöyle ki; Maya’lar 4 cepheli piramidin her birinde 91 basamak yapmış. Dolayısıyla 91 x 4 = 364 ve en tepedeki düzlükle toplam 365 olan 1 yıldaki gün sayısını ortaya koymuşlar.

Hatta piramit öyle yönlendirmişler ki; ekinoksların gerçekleştiği anda gelen güneş ışıkları, piramidin çıkıntıları sayesinde, merdiven başlarında bulunan yılan başı yontusunun S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşturmasını sağlamış.

Bu yılan,Maya tarihinde kutsal ve Kukulkan adıyla bilinen ilahi tüylü yılan. Burada aynı zamanda takım ile oynanan ve belli kurallar çerçevesinde topla oynanan oyun için yaptıkları büyük bir arena da bulunuyor.

6) Valladolid:

Cenote İk Kil ve Chichen Itza‘ya gitmişken Valladolid‘e de uğramadan geçmeyin. Bu tipik Meksika kasabası sizde çok güzel anılar bırakacak. Özellikle Cancun’a dönüş için uzun yol yapmadan evvel yemek molası ve hediyelik eşya alışverişi için ideal.

7) Cenote Ik Kil:

Chichen Itza ve Valladolid rotanız üzerinde bulunan Cenote IK Kil, Cancun gezilecek yerlerin en başında gelenlerden…

Cenote, zeminden yaklaşık 25 metre aşağıda olan doğa harikası bir doğal havuz. Çapı yaklaşık 60 metre ve 40 metre derinliğinde… Grupça gelip eğlenen bir çok insanla dolu. Tesiste yeme içme imkanı da var. Giriş ücreti yaklaşık 7-8 Dolar civarında.

Toprak seviyesinden başlayıp aşağı suya kadar uzanan küçük şelalelerle dolu sarmaşıklar buraya ayrı bir hava katıyor. Mayalar, bu Cenote’yi rahatlama ve ritüel ayinler için kullanmışlar. Bu sebeple bu bölge kutsal sayılıyor.

8) Cancun Sualtı Heykel Müzesi:

“Musa” kısaltmasıyla bilinen ve dünyanın ilk sualtı heykel müzesi olan bu yerin original adı Museo Subacuatico de Arte. 2009’da 100 heykel ile açılmış. Şimdiyse 400’den fazla heykel bulunuyor. Buradaki heykeller denizen farklı noktalarında. Yılda 1 milyona yakın turist ağırlayan şehir yönetimi, denizde belli noktalara turistlerin akın etmemesi için bu yolu izlemiş.    Heykel malzemeleri doğal hayata uyumlu tasarlanmış. Bu sayede yapay resif görevi üstlenerekdeniz canlılarına yuva niteliğine bürünüyor.

9) Tulum:

Karayip Denizi’ne bakan bir uçurumun üzerine tutunmuş nefes kesici taş tapınaklardan oluşan bir Maya şehri. Tulum, bugüne kadar en güzel yere kurulmuş tarihi kentlerden biri. Ulaşım için Cancun genelinde araç kiralamak şart. Başka türlü bir alternatif kısıtlı sürenizde size zorluk çıkaracaktır. Buraya giderken de mayonuzu yanınıza almayı unutmayın. Zira yüzme ve rahatlamak için uçurumun dibinde çok güzel bir kumsal size bekliyor olacak.

10) Akumal:

Bu küçük sahil kasabası, deniz kaplumbağaları ile şnorkel yapmak için mükemmel. En leziz Meksika restaurant’larında okaliptüslü kalamar ve ev yapımı kruvasanlar eşliğinde okyanus manzaralı öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

11) Cancun Gece Hayatı – Cancun Gece Club ve Bar’lar:

Cancun, her türlü beklentinize cevap verebilen en ideal şehirlerden biri.

Cancun gece ve eğlence hayatıyla da ön plana çıkan merkezlerden biri. Mekanlar genelde “parti merkezi” olarak bilinen “oteller bölgesi” çevresinde yoğunlaşıyor. Her zevke hitap eden ve dünyaca ünlü DJ’lerin de sahne aldığı bar ve club’lar, müşterilerine keyif dolu anlar yaşatıyor.

Cancun gece kulüpleri için tavsiyelerimizden bazıları ise Coco Bongo, Dady’O Kongo La Vaquita.

Umarız Cancun Gezilecek Yerler yazımız sizlere yol gösterebilmiştir.

En kısa zamanda Cancun ve Meksika’nın tüm doğal güzelliklerini tatmanız dileğiyle…

Alıntıdır: Bilgi için tıklayınız.

2 – Cancun’a ne kadar vakit ayırmalıyım?

3 – Cancun’da nereleri görmeliyim

4 – Cancun’da

5- Cancun Güvenli mi?

6- Cancun’da Nerede Kalınır? Cancun Konaklama

 

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.