SMTP Mail Boyut Limiti Ayarlama

Varsayılan SMTP gönderim limiti 2 MB’dır ve uğraştığım projelerin birinde Exchange Serverda limitlemenin 20 MB yapıldığı halde 2 MB ‘dan yüksek içerikli maillerin gönderilmediğini gördüm.
Sistemde maillerin atılmadan denetlendiği SMTP Relay Server‘dan kaynaklandığını tespit ettikten sonra “SMTP Virtual Server ” üzerinde aşağıdaki ayarlamaları yaptım ve sorun düzeldi.

smtp_settings_1

smtp_settings_2

Exchange Server’da gönderme ve alma limitlerini komut satırı veya grafik yönetim arayüzünden ayarlayabiliryoruz fakat Exchange yapımızın içine SMTP Relay olarak çalışan başka bir makine atadığımızda Exchange’deki ayarlamalara ek olarak SMTP Relay server içinde de aynı şekilde limitleri düzenlememiz gerekiyor SMTP Limiti varsayılan olarak 2 MB olarak geliyor . “ IIS Menager ” içerisinden ” SMTP Virtual Server ” üzerine sağ tıklayarak properties seçeneğini seçtikten sonra açılan pencerede ” Message ” sekmesinin altında ” Limit Message Size ” seçeneğini KB cinsinden bir değer atayarak SMTP’den çıkacak mailin boyutunu ayarlayabilirsiniz.
Bu proje hem IBM Domino Lotus Notes üzerinde ve MS Exchange üzerinde test edilmiş ve başarılı bir sonuç alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.