TBB: “Twitter kararını verenler suç işlemiştir”

Türkiye Barolar Birliği “Twitter’a erişimin engellenmesi kararı yok hükmündedir. Kararı verenler ve uygulayanlar suç işlemiştir” başlıklı bir açıklamada bulundu.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu imzası ile yayınlanan açıklamada alınan kararın hukuksuz olduğu ve TİB yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

TWITTER’A ERİŞİMİN ENGELLENMESİ KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR

KARARI VERENLER VE UYGULAYANLAR SUÇ İŞLEMİŞTİR

TMK 10. maddesi ile görevli olup, söz konusu maddenin yürürlükten kaldırılmasıyla birlikte, dosya devri dışında hiçbir işlem yapma yetkisi bulunmayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın internet sitelerine erişimin engellenmesine ilişkin kararı yok hükmündedir.

Söz konusu yasaklama kararıyla Türkiye Barolar Birliği ve milyonlarca yurttaşımız kendileriyle hiçbir ilgisi olmayan, ne olduğunu dahi bilmediğimiz bir sebeple Twitter’a erişememekte ve mağdur olmaktadır.

Twitter’a genel bir erişim yasağı konulması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Anayasa’ya ve inernet düzenlemelerini de içeren 5651 sayılı Kanun’a aykırıdır.

Türkiye Barolar Birliği, Twitter’a erişimin engellenmesine dair kararın acilen kaldırılması talebiyle İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na itiraz başvurusunda bulunmuştur.

Ayrıca yok hükmündeki bu kararı veren ilgili savcılar ve on milyonlarca insanımızın insan haklarını ihlal eden sorumlu hakimler hakkında HSYK’ya; yine yok hükmündeki bu kararı uygulayan TİB yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı

İtiraz dilekçesine ulaşmak için http://www.barobirlik.org.tr/dosyalar/duyurular/20140321_twitter.pdf adresini kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.