Tez Tour iflasının perde arkası ( Amara Dolce Vita )

tez-tour-iflasinin-perde-arkasi_

2014 yılında Türkiye’ye en fazla turist getiren 5’inci firma ünvanına sahip, 849 milyon cirolu Tez Tour’un ortaklarının iflas talebinin ardından ortaya çıkan akıl almaz oyun, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde mal kaçırma faaliyetleri olarak girdi. Antalya Hürses Gazetesi’nde yer alan habere göre,Tour bünyesinde bulunan şirketler Alkan Grup Turizm A.Ş., Ati Anadolu Turizm A.Ş.,Metati Turizm A.Ş., Alconstruction İnşaat Taahhüt Turizm ve Ticaret A.Ş., HTH Turizm İnşaat Taahhüt Ticaret A.Ş., Alsem Grup İnşaat A.Ş., Alara Grup İnşaat A.Ş., Trol Turizm A.Ş., IAAC Özel Sağlık Hizmetleri Konf. Sanayi ve Ticaret A.Ş. mal kaçırma faaliyetlerinde aktif rol aldı.

ALGI KONTROLÜ YAPILDI

Öncelikli olarak Rus krizi adı altında Antalya’da turizm sektörünün zora gireceği ülke genelinde konuşuldu. Kriz daha ülkemizi giriş yapmadan Tez Tour, piyasanın en büyüklerinden olmasına rağmen diğer turizmcilerin alacaklarını ortada bırakarak önemli bir karar aldı. Sanki kriz geçtiğimiz yıl yaşanmış gibi Tez Tour bilindiği üzere iflasını istedi. İflasını Alkan Grup Turizm A.Ş. üzerinden götüren Tez Tour, alacaklarına karşı sorumlulukları üzerinden atma adına ilk adımı attı. Aslında operasyon 2014 yılında start aldı. Ancak sektöre yansıması kriz söylentileriyle birlikte 2015 yılında gündeme bomba gibi düştü. Operasyonda öncelikli olarak Tez Tour’un yaptığı ilk iş ATİ Anadolu Turizm A.Ş. üzerinde bulunan Kemer’deki Dolce Vita Oteli’nin satışını Galeri Kristal Turizm İnşaat Pazarlama Ticaret A.Ş. vermek oldu.

KRiSTAL VE KİLİT GLOBAL’IN SAHİBİ

Alkan Grup Turizm’in içi boşaldıktan sonra sıra Ati Anadolu Turizm’inde üzerinde bulunan gayrimenkuller 2014 yılı içinde elden çıkarıldı. Mevcut şirketlerin içi boşaltılıp, etkisiz hale getirilirken operasyonun 2015 yılında baş kahramanı olacak Kilit Global’ın da başta gayrimenkulleri olmak üzere gelirleri sektörde güçlü kılınacak noktaya getirildi. Kemer’deki otel Galeri Kristal Turizm’e satıldı. Sonra Tez Tour, Rusya pazarı için Kilit Global ile anlaşma yaptı. İşin ilginç yanı Galeri Kristal ile Kilit Global’ın sahibi aynı kişi; Tuncay Kilit.

ANLAŞMALI FİRMAYA MALLAR GEÇİŞ YAPIYOR

Operasyon doğru işlediğinden bir taraftan Tez Tour’un bağlantılı olduğu şirketlerin içi boşaltılıyor, diğer taraftan da anlaşma yapılan Kilit Global’ın sahibi Tuncay Kilit’e ait Galeri Kristal’e de iflası istenen şirketin malları başta olmak üzere ATİ Anadolu Turizm’in gayrimenkulleri de tereyağdan kıl çeker gibi satışı veriliyordu.

İFLASINI İSTEDİ SONRA  ‘GÜÇLÜYÜZ’ DEDİ

Alkan Grup’un iflas davası Antalya’da görülmesin diye firmanın adresini İstanbul’a taşıyan Tez Tour, iflas kararıyla ilgili olarak belgelerini mahkemeye sundu. Ancak 6. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada 47 alacaklı iflasın iptali için dava açınca evdeki hesap çarşıya uymadı. Tez Tour hem Alkan Grubu devre dışı bırakacak, hem alacaklarına tek kuruş ödemeden turizm sektöründe Kilit Global adı altında faturalarını tahsil edecekti. Ancak, iflasın ertelenmesiyle ilgili karar 26 Mart 2015 tarihinde alacaklıların karşı davasıyla karara bağlanacak. Bu gelişmeler sürerken Tez Tour’un Rus ortağı ve şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Alekander Burtin, kamuoyuna açıklama yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMA ŞAŞIRTTI

“Tez Tour’un gücüne güç katıyoruz. Eski zamanlarda kılıçların daha sağlam olması için zaman zaman güçlendirildi. Biz şu anda onu yapıyoruz. Biz gelecekte güçlü bir yapının temellerini atıyoruz. Biz bunun için yola çıktık. Temennimiz de budur. Bu güne kadar Tez Tour’un incomingini Alkan Grup yaptı. Ancak biz iki büyük gücü, yani Tez Tour ile Kilit Grup’u birleştirerek daha efektif bir iş yapacağımıza inandık. Kilit Grup’ta bizde olmayan artılar var. Mesela yatak kapasitesi ve otel işletim tecrübeleri var.  Ayrıca Kilit’in uzun yıllardır yaptıkları pozitif ticari ilişkiler var. Bizde de satış noktalarımız güçlü. Bu iki gücün birleşmesi pazar için de Türkiye için de bu pozitif bir yaklaşımdır. Tez Tour Türkiye’de kuruldu. Şuanda en büyük pazarımız Türkiye.

Türkiye bizim için çoğu parametrede ilk sırayı alıyor. Türkiye benim de ikinci ülkem. İlk geldiğimde Antalya’da havalimanı küçük, otel sayısı da azdı. 20 yıldır ben bu pazar içindeyim. Biz bu Pazar ile birlikte geliştik. Bu pazarın gelişmesinde bizim de bir katkımız oldu. Bu nedenle Türkiye pazarı bizim için çok önemlidir. Biz bu işe sıfırdan başladık. Adım adım büyüdük. Türkiye’de çoğu otelci benim akrabam gibi oldu. Uzun yıllardır beraber iş yapıyoruz. Benim için Türkiye çok önemli. Türkiye benim için adeta olmazsa olmazdır. Türkiye’siz olmak benim için imkansız gibi bir şey. Rusya’daki rezervasyonlarda genel bir düşüş var. Ancak en iyi rezervasyonu biz alıyoruz. Kriz dönemlerinde tüketici güvenli adres arıyor. Tüketici bize güveniyor.’’

KİLİT ÖNCE BÜYÜTÜLDÜ  SONRA EL SIKIŞILDI

Rus ortak Alexander Burtın’ın dediği gibi Kilit Global, bu operasyon başlatılmadan önce sadece Ceng Bilgisayar Yazılım İnternet Hizmetleri Turizm Seyahat Reklam Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında faaliyetlerini sürdüren sıradan bir firma özelliğindeydi. Anlaşmadan hemen önce bu firmanın adı Kilit Global Turizm Seyahat ve Ticaret A.Ş: olarak değiştirildi. Ardından da Kilit Global’ın sahibi Tuncay Kilit’e ait Galeri Kristal Turizm’e bir de şirketlerin bünyesinde otellerin satışı verildi.

KREDİ ALIRKEN: GÜÇLÜ GRUP,  İFLAS İSTEYİNCE: BİTTİK BİZ

Algı operasyonunda Tez Tour yöneticilerinin bankalarda kredi limitleri yüksek olmasına, 2014 yılında 849 milyon ciroyla dönemi kapatmasına ve AKTOB tarafından 2014 yılında en fazla turist getiren firmalar arasında ilk 5’in içinde yer almasına rağmen iflasını istemesi başta sektör olmak üzere ticari hukukta da kafaları karıştırdı. Bunun üzerine Tez Tour yöneticileri, ticari gidişatta ve bankalarla ilişkilerinde ‘bizler grup şirketi olarak güçlüyüz’ yorumunu yaptı. Ama iflas kısmına gelince de, mahkemede sundukları delillerle de çelişkiye düştüler.

ALKAN GRUP’TAN SONRA  ATİ ANADOLU’DA FEDA EDİLDİ

Alkan Grup’un iflasını isteyerek devre dışı eden Tez Tour, bir taraftan da Ati Anadolu üzerindeki operasyonunu da sürdürdü. 2014 yılı içerisinde şirket olağanüstü genel kurullar dahil olmak üzere 10 kez genel kurul yaptı. 2015 yılında ise, 2 kez genel kurula gitti. Tez Tour Alkan Grup’un ortaklarından oluşan Ati Anadolu’da yapılmak istenen içerisindeki mal varlıklarının boşaltılmasıydı.

LEVENT AYDIN KRİZİ, SÜREYİ UZATTI

Tez Tour’un kuruluş sürecinde kendisine duyulan güvenle yüzde 20 ile söz konusu firmalara ortak olan Levent Aydın, şirket ortaklarının neler yapabileceğini tahmin ederek, kendi çıkarları doğrultusunda operasyona engel olmak için harekete geçti. Aydın’la araları açılan diğer şirket ortakları Aleksander Burtin, Aleksander Sınıgıbskıy, Nikolay Prokopov ve Andery Kosyrikhin sermaye artırımına karar verdi.

SERMAYE ARTTIRIMINI MAHKEME  KARARIYLA DURDURDU

9 Nisan 2014 tarihinde olağanüstü genel kurulu giden Ati Anadolu Turizm Yatırım A.Ş. ortakları, sermaye artırımına giderek Levent Aydın’ın hisselerine el koymak için harekete geçti. Verilen süre zarfında sermaye artırım payı olan 9.000.000,00 TL’yi şirketin hesabına yatırmadı ve Kemer 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ticaret mahkemesi sıfatıyla dava açtı. Levent Aydın sunduğu delillerle sermaye artırımına ihtiyaç olmadığı konusunda mahkemeyi ikna etti. Mahkeme 02 Eylül 2014 kararıyla sermaye yatıran ortakların parasının iade edilmesini ve sermaye artırım kararının geri çekilmesine karar verdi.

TİCARET SİCİL GAZETESİ’NDE  GEÇEN İFADE KAYITLARA GEÇTİ

Turizm darbe operasyonunda kişisel menfaatleri adına diğer ortaklarına engel olan Levent Aydın, sermaye artırımıyla ilgili kararı bile beklemeden Ati Anadolu Turizm Yatırım A.Ş.’nin 25 Temmuz 2014 tarihinde olağanüstü genel kurul için toplanmasını istedi.  Toplantıya diğer ortaklar katılırken, Levent  Aydın’na Avukatı Sevi Dinçaslan vekalet etti. Avukat Sevi Dinçaslan, olağanüstü genel kurulda dilek ve temenniler bölümünde öyle sözler sarf ettik ki, kayıtlara geçen cümleleri Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nin 7 Ağustos 2014 tarihli 8626 sayısında 79. sayfasında şu şekilde yer aldı:

MAL KAÇIRMA FAALİYETLERİ  VE CEVAPLANMASI GEREKENLER

“Levent Aydın Ati A.Ş.’nin mal varlığındaki Amara Dolve Vita ve Club Saphire otellerinin alt kiraya verildiği duyumunu almıştır. Bu ilişkin şirkete ihtarname göndermiş olup, bir cevap alınamamıştır. Bu sebeple aşağıdaki soruların yanıtlanmasını talep ediyoruz;

1 Dolce Vita ve Clup Saphire otellerinin başkasına kiralandığı ya da işletme haklarının devredildiği ya da bu otellerle ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı,

2 Eğer yapıldıysa kimle ya da kimlerle?

3 Eğer yapıldıysa genel kurulda tartışmaya açılmadan nasıl karar bağlandı?

4 Eğer yapıldıysa iktisadi gerekçelerinin neler olduğunu ve konularını talep ediyoruz. Ati A.Ş.’nin hissedarı Levent Aydın, şirketin diğer ortaklarıyla olan davaları nedeniyle, bu ortakların mal kaçırma faaliyetleri içinde olduğunu düşünmektedir. Bu yöndeki eylemlerin hukuka aykırı olduğunu ve yasal yollara başvuracağımızı hatırlatırız.”

MAHKEME  KARARIYLA  ŞİRKETE ÖZEL DENETÇİ

Öte yandan, Levent Aydın’ın başvurusuyla Kemer 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2013/243 esas kararıyla Ati Anadolu Turizm A.Ş.’ye özel denetçi tayin edilmesi de diğer ortaklar için bardağı taşıran son damla oldu.

Daha önce Levent Aydın, ortakların mal kaçırma faaliyetleri içinde olduğunu düşünen, bu yöndeki eylemlerin hukuka aykırı olduğunu ve yasal yollara başvuracağının hatırlatmasını yaparken, Dolce Vita Otel’in Kilit’e satılması kararı için tedbir nedeni ile Genel Kurulda oy kullanamayan Alexander Sınıgıbskıy yerine  otelin satışı için imza atıyor ve otel Aralık 2014’te Kilit’e satılıyor

2015’de Amara Dolce Vita’da kalmış biri olarak tek kelimeyle muhteşem bir oteldi.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Yorumu formunu geç

  • Murat on 24 Haziran 2016 at 21:20
  • Cevapla

  Sonuç ? Kazanan klit oldu. Alkan oldu.

  1. Merhaba Murat,

   Evet ama misafir ağırlayış tarzı hala süper kardeşim ve kuzenimi 15 gün önce gönderdim çok mutlu döndüler

  • İlknur on 26 Aralık 2016 at 22:50
  • Cevapla

  Mustafa bey amara dolce Vita şu an ne durumda bir bilginiz var mı?geçen yaz zehirlenme vakaları görülmüş ama bilgi verirseniz sewinirim

  1. Gecen yaz kuzenimi ve kardeşimi yönlendirdim süper dediler zehirlenme Amara Club Marine de yasanmış ben oraya hiç gitmedim Dolce Vita cok iyidir ama su gercegide unutmamak lazım otelde hastalanmak tam bir facia tr de gram yardım yonlendirme yok vebalı gibi sizden kaçıyorlar ve gecen hafta temmuz ayı için fiyat sordom iki kişi 10 gun fiyatı yarı yarıya suanda tam zamanı

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.