Türk haber siteleri Google’dan kaldırıldı, geri geldi

Google, yanıltıcı başlıklarla içerik üretip okunma sayılarını artıran haber sitelerini arama sonuçlarından çıkardı. Hürriyet, Star, Habertürk, Milliyet ve Mynet gibi sitelere uygulanan engel yaklaşık 2 saat sonra kaldırıldı.

mk_hurriyet_main

Son dönemde büyük haber sitelerinin başvurduğu okunma sayısı artırma yöntemlerinden biri ilgi çekici başlıklar ve arama motoru Google’ın anlayacağı teknik düzenlemelerle içerik üretmekti. Üretilen haberlerin içeriği başlıkla ilgili olmasa da Google bu haberleri konuyla ilgili olarak tanımladığı için ciddi bir okunma oranına erişiyorlardı. Etik olarak doğru olmayan bu durum haksız rekabete yol açtığı için eleştirilere neden oluyordu. Çünkü özellikle okuma sayısı yüksek bir site, bu yöntemle binlerce okuyucu çekiyor ve okunma sayılarını daha yüksek gösterebiliyordu.

Bu yöntemin kullanılması konusunda birçok eleştiri alan haber siteleri ile ilgili ilk adım atıldı. Salı gece yarısına doğru aralarında Hürriyet, Milliyet, Mynet, Star ve Radikal’in bulunduğu birçok site, Google arama motorundaki sonuçlardan çıkarıldı. Google’da arama yapıldığında bu sitelerin içerikleri yerine başka siteler gelmeye başladı. Uygulanan engel yaklaşık 2 saat sonra kaldırıldı.

Al Jazeera’nin ulaştığı Google Türkiye yetkilileri konuyu araştırdıklarını ifade etti. Söz konusu sitelerin son zamanlarda öne çıkardığı SEO odaklı ve haber içeriğinden uzak paylaşımlarının, Google’ın aldığı önlemin ana sebebi olduğu düşünülüyor.

Sayfalar silindi

Eleştiri alan sitelerdeki bu tarz içeriklerin bazıları yapılan engellemenin ardından hemen yayından kaldırıldı. Engelin nasıl kalktığı ya da neden yapıldığı konusunda ise resmi bir açıklama yapılmadı.

Son yıllarda ‘SEO haberciliği’ olarak tanımlanan ve Google’dan okuyucu gelmesini sağlayan teknik düzenlemeler birçok site tarafından kullanılıyor. SEO yani Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu doğru yapılan bir haber arama sonuçlarında üstte çıktığı için daha fazla okunacağı anlamına geliyor. Türkiye’de faaliyet gösteren ve haber benzeri içerikler üreten sitelerin trafiğinin en az yüzde 50′si Google’dan geliyor. Bu da doğru SEO’nun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Haberler’den de çıkarıldı

Google, engellediği Türk haber sitelerini sadece arama sonuçlarından değil Haberler (News) hizmetinden de çıkardı. Google’ın news.google.com.tr adresinde yayın yapan Haberler sitesinde yukarıdaki haber kaynakları yaklaşık 2 saat boyunca yer almadı. Arama sonuçlarına geri dönen siteler benzer şekilde Haberler sayfalarında da görüntülenmeye başladı.

Al Jazeera’ye konuşan SEO uzmanı Onur Özcan, söz konusu sitelerin ‘ceza yediğini’ ifade etti. Özcan, Hürriyet, Milliyet, Radikal, CNN Türk gibi haber sitelerini kapsayan bir cezalandırma işlemiyle, bu sitelere ait arama sonuçlarının kaldırılmasının temel sebebinin, ‘keyword stuffing’ olduğunu belirtti. Keyword stuffing, site içeriğini anahtar kelimelerle doldurarak arama sonuçlarını yönlendirme girişimi olarak tanımlanıyor.

Haber içeriğini anahtar kelimelerle doldurma yöntemine bir örnek.

Özcan, “Arama sonuçlarından çıkarılan haber siteleri de başlık, alt başlık ve haber içeriğinde, arama trafiği getirme potansiyeli yüksek olan kelimeleri sıkça kullanarak, Google’ın Web Yöneticileri Yönergeleri’nin ihlal etti ve bu cezaya tabi tutuldu” ifadesini kullandı.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.