WhatsApp Virüsü ve WhatsApp mail phishing

Merhaba arkadaşlar son zamanlar karşıma çıkan ve anti-spam filter’ıma takılan bir mail phishing’i sizlerle paylaşmak istiyorum.

WhatsApp sesli arama özelliği hackerların eline yine koz verdi. Virüs bulaşmaması için WhatsApp’ta cevapsız sesli aramanız var içerikli gelen mesajlara dikkat edin.

mk_whatsapp_spam_mail_uyari1

Anlık mesajlaşma hizmeti veren WhatsApp, 2015 yılının başlarında sesli arama özelliğini kullanıma sundu. İlk olarak Android platformunda aktif olan WhatsApp sesli arama özelliği daha sonra iOS ve son olarak da Windows Phone platformuna gelmişti. İnternet üzerinden ücretsiz olarak sesli görüşme yapma imkanı sunan bu özellik hackerların hedefi haline geldi.

WhatsApp Virüsü Yine Ortaya Çıktı

WhatsApp Missed Voicemail isimli sahte mail ilk olarak geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı. Son 1 haftadır e-posta hesaplarına yine “WhatsApp’ta Cevapsız Sesli Arama”nız var maili geliyor. Ancak tahmin edeceğiniz gibi bu mail WhatsApp’tan gelmiyor. İlgili bağlantıya tıkladığını takdirde sizi farklı bir siteye yönlendiriyor ve virüslü dosya bilgisayarınıza iniyor.

Nasıl Korunacaksınız?

WhatsApp’ın kaçırdığınız çağrıyı daha sonra bildirme gibi bir özelliği olmadığını, WhatsApp’ın size mail atmayacağını belirtelim. Bu tarz bağlantı içeren ve resmi hesaptan gelmeyen maillerden uzak durun ve Bilgi Teknolojileri departmanına bilgi veriniz.

mk_whatsapp_spam_mail_uyari2

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.